A csigáknál nem úgy működik a nem, mint az embernél. Vannak csigafajok, amik egyszerre hímek és nőstények, akár saját magát is meg tudja termékenyíteni és vannak, amik egyszer ezek, máskor azok. Párzásnál harc alakul ki, mert mindkét csiga próbálja a másikat megtermékenyíteni és közben saját magát védni a megtermékenyítéstől. Ez azért van, mert a nősténynek kell "kihordani" az utódokat, ami több energiával jár. Sokszor egyébként semmilyen külső jel nem utal arra milyen nemű éppen.