Ezt nehéz meghatározni, és nem is úgy mérik a folyó szintjét, hogy fogják, aztán megmérik a meder aljáról a vízszintet, hanem a folyó mélységét a valaha mért legalacsonyabb vízszintjétől mérik. Vagyis az úgynevezett vízmérce az nem érinti a folyómeder alját soha. Valahol azt olvastam, hogyha Budapesten mondjuk 8 métert mutat a vízmérce, akkor a folyó egyes szakaszain akár 14-16 méter mély is lehet.Pontosan természetesen nem lehet meghatározni a Duna mélységét, hiszen hétről hétre akár több métert is változhat.