A föld mágneses mezeje a föld külső folyadék szerű, és magas vas tartalmú magja miatt jött létre. Legalábbis jelenleg ezzel magyarázzák, illetve a föld forgása is hozzájárul ennek a jelenségnek a kialakulásához. Állítólag a föld mágneses mezeje nélkül élet sem lehetne a bolygón, mert a mágneses mező téríti el a nap kitöréseket, ami miatt a sarki fényt is láthatjuk. A mágneses mező nélkül egy-egy nagyobb nap kitörés alkalmával konkrétan megsülnénk.